DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.05.2024 07:29:13 

Pneuservis v Rokytnici‚ Poradce při výběru pneumatik

Trocha teorie

Pneumatiky - teorie 
Pneumatiky jsou jedinou součástí automobilu, která zajišťuje jeho spojení s vozovkou.Technický stav pneumatik, jejich schopnosti, vlastnosti a kvalita patří mezi nejdůležitější faktory bezpečnosti silničního provozu. Jejich význam je však často až lehkovážně přehlížen, péče o ně zanedbávána a jejich výběr značně podceňován, což bývá příčinou řady dopravních nehod s tragickými následky.

Ideální pneumatiky by měly zprostředkovávat perfektní jízdní, brzdné a akcelerační vlastnosti automobilu za všech teplot, v každých povětrnostních podmínkách a na všech druzích povrchů. Měly by zabezpečit ideální jízdní komfort (nízká hlučnost) při minimálním odporu valení (nízká spotřeba pohonných hmot). Všechny jmenované schopnosti by měla ideální pneumatika mít po neomezenou dobu, po co největší počet ujetých kilometrů a to všechno za minimální pořizovací cenu.

Většina z výše uvedených vlastností „ideální pneumatiky“ je z hlediska její výroby a vlastností použitých materiálů navzájem protichůdná. To znamená, že je například složité vyrobit pneumatiku, která se bude pyšnit dlouhou životností (požadavky: tvrdá směs + malé procento drážek v dezénu) a současně bude vykazovat vynikající chování při brzdění na povrchu s vrstvou vody nebo sněhové břečky (požadavky: měkká směs + velké procento drážek v dezénu). Pneumatika s excelentním chováním při brzdění a akceleraci při všech teplotách (požadavky: nízká tuhost směsi + speciální cenově náročné přísady) nemusí již vykazovat excelentní chování při jízdě zatáčkou (při jízdě zatáčkou je žádoucí vysoká tuhost v axiálním směru pneumatiky) a nebude patřit mezi nejlevnější.

Výrobci pneumatik se proto stále snaží  hledat nejoptimálnější kompromisy dlouholetým vývojem, experimentováním a množstvím výrobních zkoušek pneumatik.

Reálné chování a schopnosti pneumatik obutých na discích automobilu lze však zjistit pouze při provádění silničních zkoušek pneumatik.

Mezi nejvíce aplikované zkoušky patří například zkouška brzdných vlastností s ABS a bez ABS regulace – zkouška se provádí na suchu a mokru u letních pneumatik a navíc na sněhu a ledu u zimních pneumatik.

Další prováděné zkoušky jsou: zkouška ovladatelnosti na různých druzích povrchu, zkouška vzniku podélného aquaplaningu, zkouška bočního vedení pláště v zatáčce, zkouška odporu valení, zkouška hlučnosti nebo z ekonomického hlediska velice zajímavá zkouška životnosti pláště. Více o zkouškách naleznete v sekci Testování pneumatik.


www.pneu-asistent.cz - Váš průvodce světem pneumatik - www.pneu-asistent.cz
 
 Vaše bezpečnost je naším cílem