DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.05.2024 07:29:13 

Pneuservis v Rokytnici‚ Poradce při výběru pneumatik

Proč je složité vybrat správně

Proč je složité správně vybrat pneumatiky

Přibližně 25 významných světových výrobců pneumatik nabízí pro konkrétní automobil okolo 50 druhů pneumatik, které se významně liší vlastnostmi, cenou i kvalitou. Pro běžného zákazníka je většina těchto důležitých informací nedostupná. Jeho volba proto vychází pouze z ceny výrobků nabízených obchodníkem, kterého právě navštívil, popřípadě z obchodníkova doporučení. V tomto okamžiku často vydává zbytečně peníze nebo nevědomky volí vlastnosti, které neodpovídají jeho potřebám a stylu jízdy a několik centimetrů čtverečních pneumatiky, které ho spojuje na silnici se životem, nemusí naplnit jeho očekávání. Pneu-Asistent se postará o to, aby zákazník zaplatil za to, co opravdu potřebuje a aby zaplatil pouze to, co je nezbytné. Výběr vhodných pneumatik pro konkrétní vůz spočívá v řešení následujících problematických otázek:
 
 
1.Nepřeberné množství značek, typů, druhů a rozměrů pneumatik na trhu.

Na trhu existuje velké množství výrobců pneumatik, velké množství rozměrů, typů a druhů pneumatik. Výrobce Vašeho vozu povoluje použít pouze některé výrobky. V případě nerespektování doporučení výrobce vzniká hned několik problémů:

  • Nebezpečí nesprávného chování vozidla během jízdy a ohrožení bezpečností svojí i bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu
  • Nemožnost provedení technické prohlídky (STK)
  • Pokud budete s Vaším vozidlem účastníkem dopravní nehody, automaticky se vina přiklání na Vaši stranu. Problematickým se tím stává i rešení pojistného plnění z povinného ručení.
  • Jiný, než doporučený rozměr pneumatik na Vašem voze může způsobit tření pneumatik o podběhy automobilu (hlavně při vytočení kol do rejdu), zničení podběhů nebo jiných částí automobilu při významnějším propružení, zachytávání podvozkovými díly o nerovnosti na vozovce (obrubníky, zpomalovací pásy, podélné i příčné nerovnosti na vozovce), nesprávnou funkci tachometru a z toho vyplývající problematické chování všech zařízení potřebujících ke své funkci údaje o rychlosti jízdy (např. posilovač řízení) a v neposlední řadě nepředvídatelné chování celého automobilu v krizových situacích.

 

2. Rozdílné pořizovací ceny pneumatik.

Pneumatiky jsou velice poptávaným zbožím na trhu. V závislosti na poptávce, umístění prodejny, reklamě a dalších aspektech se ceny pneumatik se změnou prodejce také výrazně mění. Není proto výjimkou, že jednu a tu samou pneumatiku je možné u jednoho prodejce koupit například za 1200Kč a u druhého za 1700Kč. Samozřejmě oba prodejci zákazníkovi tvrdí, že jejich nabídka je velice výhodná.


 

3. Skutečné vlastnosti, schopnosti a životnost (kilometrová) pneumatiky nejsou při nákupu známy.

I koupě nové pneumatiky je proto tak trochu sázkou do loterie. Velká konkurence na poli prodejců pneumatik má za následek snahu prodejců za každou cenu prodat co nejdříve co nejvíce výrobků s co nejvyšším ziskem. Není potom divu, že prodejci častokrát nepodloženě vychvalují právě ty výrobky, které mají na skladě a kterých se potřebují zbavit nebo výrobky značek, jejichž jsou zástupci nebo dovozci. Opravdové vlastnosti a schopnosti nabízených pneumatik, které kupujete, Vám však zůstanou utajeny. Důvodem vždy nebývá záměr prodejce opravdové parametry prodávané pneumatiky utajit, ale spíše nedostatek času sledovat nustále se měnící výsledky srovnávacích testů stále nových a nových typů a rozměrů pneumatik.

Nezanedbatelné rozdíly mezi jednotlivými pneumatikami jsou v oblasti:

  • opotřebení dezénu - životnost pneumatik se běžně pohybuje od 20000 km do 50000 km
  • brzdné dráhy  - délku brzdné dráhy ze 100km/h do zastavení na mokrém asfaltu u stejného vozidla, ale  u různých druhů pneumatik můžeme naměřit mezi 40 m - 50 m
  • chování vozidla při průjezdu zatáčkou - rychlost, při které se vozidlo v zatáčce o stejném poloměru dostane do smyku, se u různých pneumatik může pohybovat v rozmezí 85 km/h - 95 km/h
  • valivého odporu - spotřeba pohonných hmot se může v závislosti na valivém odporu pneumatik snížit až o 5%, což je u automobilu s průměrnou spotřebou 8l/100km snížení spotřeby o 0,4l/100km. Na 10000 km je to při ceně paliva 25kč/l úspora 1000Kč.
  • hlučnosti a schopnosti tlumit nerovnosti
V současné době se objevují na trhu pneumatiky do nedávna neznámých značek původem převážně z asijských zemí. Je velice nepravděpodobné, že by výrobce bez dlouholetých zkušeností byl schopen vyrobit pneumatiku konkurenceschopnou pneumatikám výrobců s dlouholetou výrobní tradicí. Tyto "neznačkové" pneumatiky v naprosté většině významně pokulhávají v oblasti jízdních vlastností a při jejich použití na Vašem voze je významným způsobem ovlivněna bezpečnost Vaše i ostatních účastníků silničního provozu. 

POZOR: Vynikající chování pneumatiky na suché vozovce neznamená vynikající chování té samé pneumatiky na mokré vozovce. Excelentní vlastnosti při jízdě zatáčkou neznamenají excelentní vlastnosti při brzdění. Nízká hlučnost pneumatiky neznamená její pomalé opotřebovávání.4. Vlastnosti a schopnosti pneumatiky jedné značky se mění s typovým označením pneumatiky, rozměrem, rychlostním indexem nebo dokonce i v závislosti na roku výroby.

Není pravidlem,  že když výrobce produkuje řadu let špičkový osvědčený typ pneumatiky, bude i nástupce špičkového typu vyráběný novou technologií znovu bezchybný.

Například zimní pneumatika Michelin Alpin A2 o rozměru 195/65 R15 vyráběná v roce 2003 patřila ke špičce ve své kategorii, ovšem stejně značená pneumatika vyráběná v roce 2005 se již ve srovnání s konkurencí prezentovala jako pouze průměrná.

Vlastnosti pneumatik se mohou měnit i s rozměrem. Například pneumatika Continental EcoContact 195/60 R15 může mezi konkurenčními pneumatikami své třídy zaostávat, zatímco pneumatika Continental EcoContact 165/70 R13 může mezi rozměrově sobě rovnými konkurenty vítězit.

Rychlostní index pneumatiky je dalším ukazatelem významně ovlivňujícím vlastnosti i životnost pneumatik. Například zimní pneumatiky GoodYear UltraGrip 7+ se v rozměru 195/65 R15 a s rychlotním indexem T představily jako velice odolné proti opotřebení, avšak stejná značka v rozměru 205/55 R16 s rychlostním indexem H se vyznačuje pouze podprůměrnou odolností.


www.pneu-asistent.cz - Váš průvodce světem pneumatik - www.pneu-asistent.cz
 
 Vaše bezpečnost je naším cílem